26 C
Ivano-Frankivsk
Середа, 17 Липня, 2024

Реклама

spot_img

Державний архів Івано-Франківської області розпочинає новий проєкт з оцифрування найдавніших періодичних видань

З березня 2024 року Державний архів Івано-Франківської області розпочинає новий проєкт з оцифрування найдавніших періодичних видань (газет, журналів, вісників та ін.), що зберігаються в бібліотечних фондах архіву – про це на робочій нараді 6 лютого заявив в. о. директора архіву Андрій Сміжак.


Про це пише Голос-Інфо з посиланням на Івано-Франківську ОВА.


Загалом силами архіву планується на першому етапі оцифрувати періодичні видання з найдавнішого часу до 1944 року. Першими на вебсайті архіву будуть розміщені газети періоду ЗУНР («Република», «Републиканець»), «Нова зоря», «Новий час», «Громадські вісті», «Кур’єр станіславівський», «Станіславівські вісті» та інші. Наразі розпочалась робота для підготовки та збільшення місця, щоб розмістити інформацію на сервері архіву.


На сьогодні в цілому світі бібліотечні фонди при архівах розглядаються як головний ланцюг системи збереження культурного надбання нації. Важливою ланкою збереження бібліотечних фондів є переведення видань в електронну форму, при цьому важливо отримувати цифрові копії, придатні для страхового зберігання, якісного розпізнавання тексту і подальшого використання документів в інформаційних системах. Одним із важливих затребуваних користувачами цифрових ресурсів є оцифровані газети. З метою забезпечення організації виготовлення якісних цифрових копій та надання доступу до них віддаленим користувачам, ДАІФО розпочинає проведення оцифрування та онлайнової публікації газетних фондів на базі вебсайту Державного архіву Івано-Франківської області. Працівниками ДАІФО інформацію було проаналізовано за наступними критеріями: доступ буде вільний, не потрібно буде додатково реєструватися, перегляд газет буде безкоштовний та відкритий, розглядається можливість встановити мову інтерфейсу по назві газети та її датуванню, змісту для іноземців.


Ресурс архіву на першому етапі буде розміщувати понад 100 газет та журналів в електронному форматі. Наразі вебсайт ДАІФО розпочинає розвиватися і в пріоритеті передбачається оцифрування всіх періодичних видань, що охоплюють різні аспекти місцевих, регіональних і національних новин.

У процесі підготовки номерів газет до онлайнової публікації цифрові копії будуть проходити низку технологічних операцій архівістами: перевірку якості та повноти зображень сторінок, розкладання за номерами, підготовка електронних версій повних текстів для читання у браузері.

Як зазначає в. о. директора архіву Андрій Сміжак: 

«Оцифруванням газет у різних країнах займається значна кількість бібліотек та архівів – це є важливим внеском у збереженні та розширенні доступу до національного історико-культурного надбання, всеосяжного та комфортного вивчення історії кожного регіону для всіх дослідників та шанувальників історії. Окрім цього, робота з оцифрованими періодичними виданнями дасть змогу уникнути багатьох факторів негативного впливу та погіршення їх фізичного стану, адже кожне видання протягом року проходить через велику кількість дослідників, що в підсумку негативно впливає на якість збереження кожної паперової періодики».

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,912ПідписникиПідписники
21,900ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд