20.5 C
Ivano-Frankivsk
Понеділок, 27 Травня, 2024

Реклама

spot_img

Як в Івано-Франківську безкоштовно протезують військових та цивільних

За понад півтора року повномасштабної війни близько 50 тисяч українців стали інвалідами, втративши руки чи ноги. Таку статистику наводять аналітики німецької компанії Otto-bock, яка є найбільшим у світі виробником протезів.

Отримати протези в Україні зараз цілком безоплатно можуть і військовики, і цивільні, пишуть Версії з посиланням на Подробиці.

У рамках спеціальної державної програми. Які документи потрібно мати? Скільки це забирає часу? Деталі з’ясовувала Жанна Дутчак.

У цей спортзал при центрі фізичної та реабілітаційної медицини в Івано-Франківську – Емін навідується щодня вже кілька місяців поспіль. Під пильним наглядом медиків боєць відновлюється після важкого поранення та готується до протезування.

Еміну тридцять дев’ять. Він з Маріуполя. Останні кілька років жив і працював в Одесі. Розповідає: пішов добровольцем. Служив на Запорізькому напрямку – командиром бойової машини. Під мінометний обстріл потрапив торік.

Емін, військовослужбовець ЗСУ:

В цей день були передчуття погані. Думав в цей момент, коли вже їхали з Оріхова і я думав, тільки аби не втратити руку, ногу. Завжди такі думки є, ти якби із життям попрощався, але саме страшне напевно не померти, а втратити кінцівки і не ходити.

І той страх бійця – справдився. Вибухом йому відірвало ногу. Зізнається: у той момент думав, що життя – закінчилося.

Емін, військовослужбовець ЗСУ:

Я вам скажу такий момент, коли мене погрузили в пікап. Ногу намотало, вона висіла на рюкзаку. А автомат він був в мене внизу пікапа. І якщо б дотягнувся до автомата, я б застрелився. Це такий момент переломний. Я просто не дотягнувся до автомата.

Що втрата ноги – не вирок, Еміну допомогли усвідомити медики.

Емін, військовослужбовець ЗСУ:

Я навіть не знав, що є протезування насправді. Я не знав цього. І почав шукати.

Всі організаційні і фінансові клопоти, а також подальше обслуговування протезів – повністю бере на себе держава, пояснюють в профільному департаменті. І скористатися цією державною програмою можуть як військові, так і цивільні. Військовим достатньо – надати документ про обставини отримання травми від командира частини та довідку ВЛК.

Володимир Дзьомбак, директор департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА:

Якщо військовий знаходиться в медичному закладі, вони можуть звернутися до соціального помічника. Якщо таких соціальних працівників немає у закладі, то звернутися до лікуючого лікаря або завідуючого відділом – вони запросять спеціаліста з фонду захисту осіб з інвалідністю територіального і така людина допоможе із оформленням документів.

В Україні наразі достатньо протезних підприємств. Військові мають право самі обрати виробника. Передбачений законом і чіткий термін на виготовлення протезу – протягом сорока п’яти днів від подачі заявки.

Катерина Загородня, завідувач відділення центру фізичної та реабілітаційної медицини КНП “Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради”:

У нас є такі буклети, в цьому буклеті є кюар-код за ним пацієнт переходить і бачить всю інформацію про протезування в Україні, яке воно можливе. Що у нас є близько 80 підприємств, і він може протезуватися на будь-якому безкоштовно.

Емін, військовослужбовець ЗСУ:

Приходили реабілітологи, і пояснювали, що є протезні компанії, заходиш на сайт – і їх там дуже багато. І ти вибираєш, хто буде тебе протезувати. Ти сам дивишся і вибираєш компанію.

З виробником Емін ще не визначився. Каже: поки приглядається та збирає відгуки.

Емін, військовослужбовець ЗСУ:

Ти спілкуєшся з хлопцями – в того такий протез, в того такий – і люди знають як відносяться до людей з протезування, зробили і не залишили, щось не підійшло переробили такі моменти дуже важливі.

Тим часом Максим із Житомирщини вже звикає до протезу. Його встановили кілька днів тому. Вже навіть встиг пройтися містом. Ногу боєць втратив торік на фронті, коли підірвався на ворожій міні.

Максим, військовослужбовець:

Навіть не було думки, що немає кінцівки.

Військовий каже: виробника обирав швидко …за відгуками побратимів. Головна вимога була – аби він міг вільно ходити.

Максим, військовослужбовець:

Ходити перш за все. Досяг. Хожу сам без паличок. По вулиці можу пройти велику дистанцію.

Цілі в кожного пацієнта різні – кажуть медики. Хтось мріє просто вільно ходити чи водити автівку. А хтось хоче працювати будівельником чи повернутися до війська. Тож підбирають для кожного бійця індивідуально функціонал протеза.

Катерина Загородня, завідувач відділення центру фізичної та реабілітаційної медицини КНП “Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради”:

Хлопці, які є військовими, вони мають право отримати протез найвищої функціонального класу. Протез може бути його прописаний, то цей протез вони і отримають. Всі деталі з яких складається протез, вони всі виробляються закордоном.

Володимир Дзьомбак, директор департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА:

Виробляється індивідуально, відповідно до потреб кожної людини. І якщо говорити за суми, то у нас виготовлялися протези вартістю до мільйона.

За минулий рік лише на Прикарпатті протезами забезпечили майже сотню військових. Троє із них – повернулися на службу.

Емін, військовослужбовець ЗСУ:

Коли ти бачиш як він став на протез, і як він ходить, і ти захоплюєшся, і ти думаєш – ти теж скоро одягнеш, і будеш також так ходити. Ти розумієш, що життя не закінчене, і ти хочеш жити.

Для того, щоб отимати такий протез необхідно звернутися в Фонд захисту осіб з інвалідністю.

Івано-Франківське відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

адреса:

76006, м. Івано-Франківськ,

вул. Гуцульська, 9

телефон/факс:

(0342) 78-36-96

Контактний номер телефону по прийому звітів

(0342) 77-37-75

Контактний номер телефону по забезпеченню осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації

(0342) 78-35-96

Контактній номер телефону сектору бухгалтерського обліку та звітності

(0342) 78-36-96

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,912ПідписникиПідписники
21,800ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд