20.5 C
Ivano-Frankivsk
Понеділок, 27 Травня, 2024

Реклама

spot_img

Будівництво ще одного курорту в Карпатах може зіпсувати питну воду в Івано-Франківську та Надвірній

Туризм на Прикарпатті розвивається, попри кризу та війну. В області планується зведення ще одного мегасучасного гірськолижного курорту, завбільшки з кілька «Буковелів» – «Бистриця» в однойменному селі.

Але радіти з цього приводу завчасно не варто жителям обласного центру та міста Надвірна, поблизу якого заплановане будівництво. Новий масштабний туристичний проєкт може суттєво повпливати на якість води в кранах франківців та надвірнянців. Бо найлегший спосіб позбавитися стоків з курорту – скинути їх у Бистрицю Надвірнянську. А саме з цієї річки «напувається» Івано-Франківськ, пишуть Версії з посиланням на Західний кур’єр.

Екологічно небезпечний курорт?

На початку минулого року в ЗМІ поширилась інформація про те, що ТОВ «Буковель» хоче побудувати нові центри гірськолижного відпочинку — «Бистриця» на Прикарпатті та «Турбат» у Закарпатській області. З цим «Буковель» звернувся за дозволом до двох сільрад – Поляницької (Івано-Франківська область) та Усть-Чорнянської (Закарпаття).

За даними групи екоактивістів «FreeSvydovets», новий курорт зможе одночасно прийняти до 25 тисяч туристів. Курорт матиме понад 200 кілометрів лижних трас і 28 підйомників.

За попередньою інформацією, будівництво погодили. Обтічним підтвердженням цього у жовтні 2023 року став початок спорудження нової дороги між селом Бистриця та «Буковелем», на яку з державного бюджету України виділили понад 30 мільйонів гривень.

Петро Косюк, екскерівник івано-франківського управління житлово-комунального господарства в каденцію міського голови Віктора Анушкевичуса, переконаний, що будівництво курорту в Бистриці може обернутися для нашого міста екологічною катастрофою.

«Коли в Бистриці побудують курорт, він щоденно споживатиме води приблизно, як місто Надвірна: три тисячі кубометрів. Стільки ж буде і стоків. А це річка довжиною три кілометри, шириною і глибиною по одному метру, яка щодобово буде виливатися у Бистрицю Надвірнянську».

На думку Петра Косюка, навіть, якщо у селі Бистриця зведуть очисні споруди на зразок тих, що у Ямниці, це не вирішить проблеми.

«Відразу після очисних споруд вода все ще непридатна до вживання, аж поки не розчиниться у більшому об’ємі води, – пояснює Петро Косюк. – Після Ямниці, наприклад, вода йде у Дністер, і, коли доходить до інших міст, вона вже у багатократному розмірі розведена. А між Бистрицею та Івано-Франківськом всього 60 км. Цього дебету води не достатньо».

Першим містом, яке впаде під удар нечистот, буде Надвірна, каже екскерівник міського ЖКГ. Другим – Івано-Франківськ.

«Ці нечистоти забруднять піщані фільтри нашої очисної системи, а після обробки хлорним вапном стануть ще токсичнішими. У великій кількості вони попадуть у водомережу Франківська і забруднять її на віки-віків. Бо усунути наслідки такого втручання дуже складно, – запевняє Петро Косюк. – У Бистриці Надвірнянській довгі роки не можна буде купатися, поїти худобу. Крім того, постраждає риба, що живе у річці. А постійне вживання забрудненої води в господарських цілях спричинить зростання рівня хвороб серед містян».

Єдиний вихід з цього становища, на думку Петра Косюка, будівництво 40-кілометрового каналізаційного колектора від курорту в селі Бистриці до очисних споруд Надвірної. Але наявних очисних потужностей міста все одно не вистачить. Для цього знадобляться додаткові мережі. Такі є на базі нафтопереробного заводу «Нафтохімік Прикарпаття», але вони дуже застарілі та потребують реставрації.

Надвірнянський план

Керівник КП «Надвірнаводоканал» Василь Литвинюк заспокоює надвірнянців, що на якість води для них будівництво жодного курорту не вплине.

«Стосовно міста Надвірна, для нас якість води не погіршиться в будь-якому разі, бо зараз ми беремо всю воду з-під землі – водоносного горизонту на глибині від 20 до 30 метрів».

Щодо будівництва колектора, який мав би порятувати від забруднення Івано-Франківськ, Василь Литвинюк запевняє – розмови про нього з представниками ТОВ «Буковель» в міській раді Надвірної уже були. Але влада міста запропонувала буковелівцям власний задум – долучитися до вже розробленого проєкту нових очисних споруд для Надвірної.

«Ми вже розробили проєкт споруд, який зможе очищати стоки від 40 тисяч людей. Населення Надвірної складає 25 тисяч, тому ми зможемо забрати ті три-чотири тисячі кубометрів води, які буде скидати курорт у Бистриці», – каже Василь Литвинюк.

Проєкт передбачає будівництво нового напірного колектора та до десяти насосних станцій замість реставрації старих мереж «Нафтохіміка». Бюджет проекту складає 10 мільйонів євро. Міська влада Надвірної вже виділила для цього 4,5 га землі. Очищені стоки планують скидати в річку Ворону.

Зараз документація проходить адаптацію до європейського законодавства в технічному університеті Дрездена. Влада Надвірної сподівається отримати фінансування на проєкт з Європи, тому експертиза дуже ретельна. В «Буковелі» теж попередньо обіцяли долучитися фінансово.

«Це питання ще далеке від остаточного вирішення. Але перші кроки вже зроблено», – підсумовує Василь Литвинюк.

За коментарем щодо вирішення «водного» питання з Івано-Франківськом «Західний кур’єр» звернувся також до ТОВ «Буковель». Його бенефеціарами на сьогодні, згідно Єдиного державного реєстру України, є Оксана Палиця та Захар Палиця – дружина на син підприємця Ігоря Палиці.

Керує «Буковелем» нині, згідно реєстру, Галина Колибабюк. Але коментувати будь-що з приводу погіршення води в обласному центрі через будівництво курорту «Бистриця» вона відмовилась.

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,912ПідписникиПідписники
21,800ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд