13.8 C
Ivano-Frankivsk
Неділя, 16 Червня, 2024

Реклама

spot_img

Історія сортовипробування на Прикарпатті: цьогоріч досліджують 26 культур

Цього року на дослідних полях Івано-Франківської філії Українського інституту експертизи сортів рослин випробовують 26 культур. 

З початку 2023 року проведено 1 849 дослідів, зокрема озимої пшениці — 130, пише “Голос України”.

“На дослідженні маємо 849 сортів 26 культур, вивчаємо потенціал кожного. Цьогоріч проведено 1 849 умовних сортодослідів, зокрема 130 — озимої пшениці, якої отримали відмінний урожай: у середньому 86,2 ц/га. Окремі сорти, які зараз на кваліфікаційній експертизі, давно перевищили 100 ц/га. Класність зерна так само висока. До порівняння — в 1950 році пшениця сорту Народний на цих же полях видала 21,5 ц/га”, — розповідає директор Івано-Франківської філії Українського інституту експертизи сортів рослин Василь Паньків.
Історія сортодослідження в Україні має столітню історію. На Прикарпатті в жовтні 1945-го створили Станіславську інспектуру. Через рік у першій Придністровській зоні заснували Городенківську, а далі Калуську, Тлумацьку, Бурштинську сортодільниці. Потім у Карпатській зоні відкрили Лисецьку та Надвірнянську, яку опісля реорганізували в овочеву, та Косівську комплексну — в плодово-ягідних культур, пізніше відкрили Тисменицьку овочеву. Тож до 1988 року в області працювало дев’ять таких структур.

“У Городенківському районі сортодільницю із села Ясенів-Пільний у 1950-му перевели до Котиківки, де вона діє і донині. Досліджували більшість місцевих культур, зокрема 12 сортів ярої пшениці. За рішенням Держкомісії по сортовипробуванню протягом 1987—1988 років припинили діяльність Лисецька, Косівська та Надвірнянська сортодільниці, а в 2000-му закрито Тисменицьку та Кутську. В 1990—1991 роках Тлумацьку і Городенківську реорганізовано в сортостанції”, — розповідає Василь Паньків.
У 2003-му на базі Тлумацької сортостанції створено обласний державний центр експертизи сортів рослин, який очолив Василь Паньків. До 2011-го ОДЦЕСР був структурним підрозділом Державної служби з охорони прав на сорти рослин. Після реорганізації у 2012-му ОДЦЕСР стає філією Українського інституту експертизи сортів рослин, а Городенківська та Калуська сортодослідні станції — структурними одиницями філії. У 2011—2015 роках стався занепад потужної та добре знаної сортомережі області. Процес руйнації запущений необдуманим рішенням щодо реорганізації УІЕСР та сортодослідних станцій.

Зміна керівництва УІЕСР та підходу до виконання поставлених завдань стали знаковими в розвитку Івано-Франківської філії з 2018 року. Почали відроджувати давні традиції та розвивати нові методи й типи експертизи. В 2019-му обласний державний центр експертизи сортів рослин перейменовано в Івано-Франківську філію Українського інституту експертизи сортів рослин, було передано в постійне користування 160 га.

“За роки існування системи сортомережі області досліджено десятки тисяч сортів і гібридів зернових, овочевих, технічних, кормових, круп’яних, плодово-ягідних культур та картоплі. Щороку випробовуємо понад 1000 сортів і гібридів ботанічних таксонів”, — зазначає Василь Паньків.
Головним завданням філії залишається проведення державної науково-технічної експертизи нових сортів рослин: на придатність сортів рослин до поширення в Україні, на відмінність, однорідність і стабільність. Науковці проводять ділянковий (ґрунтовий) і лабораторний контроль та післяреєстраційне вивчення.

Детальніше — у публікації “Наукові дослідження задля кращого насіння” за посиланням.

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,912ПідписникиПідписники
21,800ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд