13.8 C
Ivano-Frankivsk
Неділя, 16 Червня, 2024

Реклама

spot_img

У Франківську два музеї отримали копії експонатів для людей із вадами зору

В Івано-Франківську 14 липня два музеї отримали 15 адаптованих копій експонатів для людей із вадами зору. Сім екземплярів передали до Музею мистецтв Прикарпаття та вісім — до краєзнавчого музею. Їх виготовили, щоб зробити візуальне мистецтво доступним для людей із вадами зору, у межах проєкту “Невидима спадщина”.

Про це Суспільному розповіла керівниця Христина Казимирів.

“Це – спільний проєкт Прикарпатського університету імені В. Стефаника та Люблінського католицького університету. В католицькому університеті є відділ, який займається такими питаннями. У них — тривалий досвід. Під час проєкту ми підбирали експонати, які б музеї хотіли адаптувати. А наші партнери обирали із запропонованого списку”, — каже Христина Казимирів.

До Музею мистецтв Прикарпаття передали чотири 3D-скульптури бюстів художників та науковців, два керамічні вироби: глечики-двійнята та калач.

Також передали тифлографіку — рельєфні малюнки скульптур папи Григорія Великого та Христа Скорботного, розповідає головний зберігач фондів музею Віктор Доскалюк.

“Просто розповідати, як екскурсовод, про музейні предмети — це не варіант для людей з вадами зору. Наприклад, у нас є в експозиції твори нашого місцевого художника Сорохтея. Але, попри те, є і скульптура його. Якщо картини не зможуть торкнутися, то вони хоча б тактильно відчують, як ця людина виглядала. З цієї точки зору багато експонатів відібрали”, — каже Віктор Доскалюк.

Ініціатива “Невидима спадщина” стала першим інклюзивним проєктом для краєзнавчого музею, говорить його директорка Галина Беднарчик. До цього у музеї періодично проводили безоплатні екскурсії для людей із вадами зору. Втім, за її словами, доторкнутися до експонатів відвідувачі не могли.

“Часто маємо відвідувачів з проблемами зі здоров’ям. У нас досить малий досвід роботи з ними. Зокрема, я маю в руках копію фрагмента, який був знайдений під час дослідження нашого міста. Це є частинка муру. Ми його показуємо у вітрині нашим відвідувачам. На копії можна відчути рельєф, яким він є насправді, для людей з вадами зору”, — каже Галина Беднарчик.

Краєзнавчому музею, у зал історії Станіслава, передали фрагмент муру Станіславської фортеці, шолом, а також тифлографіку пістолета XVIII століття та символічного ключа міста. Краєзнавчий відділ народного мистецтва поповнився копією експонатів глечиків-двійнят, різьбленої тарілки та двох трисвічників, розповіла локальна менеджерка проєкту “Невидима спадщина” Тетяна Маскович.

“Такі експонати будуть в музеї для того, щоб люди з вадами зору змогли з ним познайомитися. Спробували відчути їх на дотик. На момент завершення проєкту нас застало повномасштабне вторгнення і ми зрозуміли, що це настільки важлива проблема, що воно буде актуально не одне десятиліття”, — говорить Тетяна Маскович.

Ініціативу впроваджують у межах програми транскордонного співробітництва Польща-Україна 2014-2020.

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,912ПідписникиПідписники
21,800ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд