11.5 C
Ivano-Frankivsk
Вівторок, 16 Квітня, 2024

Реклама

spot_img

У Франківську триває проект зі збереження юдейської спадщини міста

Колись єврейська громада у Станиславові була найчисельнішою, а тепер налічує лише кілька сотень людей. Хоч криваве ХХ століття знищило й змусило виїхати більшість євреїв, місто ще пам’ятає їхню культурну спадщину.

У Франківську триває проект з її дослідження та збереження, пише Репортер.

«Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини» – спільний українсько-румунський проєкт, який розпочався 1 червня 2021 року. Його реалізують міста Івано-Франківськ і Сігет. У Франківську за це відповідає Департамент інвестиційної політики, проектів, міжнародних зв`язків, туризму і промоцій міста Івано-Франківської міськради.

Мета проекту – показати, що Франківськ є мультикультурним містом, яке пам’ятає своє минуле та зберігає своє культурне надбання.

У рамках проекту вже здійснили ремонт покрівлі даху та водовідведення синагоги й облаштували на ній зовнішнє освітлення. Також створили єврейський туристичний маршрут. А ще – встановили 10 меморіальних дошок на пам’ятних місцях і будівлях, пов’язаних з єврейською історією:

  • Синагога отинійського ребе Хаїма Хагера (хасидський двір) – Короля Данила, 6Будинок Кароля Гальперна – Шопена, 9Вхід в гетто 1942 року – перехрестя Бельведерської, Пилипа Орлика, Любомира ГузараЄврейська гімназія – Мельничука, 16Кам’яниці Готтесмана-Вайденфельда – Мазепи, 12Кам’яниця Іцхака Майєра Горовіца – Грушевського, 1Кам’яниця Карла Вайнгартена – Чорновола, 28 та Гординського,17Кам’яниця Якуб Маргошеса – Короля Данила, 3Млин Рудольфа – «млин смерті» – Галицька, 87Синагога «Фундації Ханни Лянди Горовіц» – Січових стрільців, 28

Крім того, 14 та 15 грудня 2022 року відбувся фестиваль під назвою «Євреї Станиславова. Хто вони?». Там франківці й гості міста могли взяти участь у майстер-класі з розмальовування пряників, продегустувати єврейську кухню та подивитися фільм «Життя прекрасне».

На події також організували тематичну фотовиставку та ярмарок для збору коштів на ЗСУ. А ще – влаштували майстер-клас з ідишу та провели охочих екскурсією «Багатонаціональний Станиславів».

Як розповідає головний рабин Івано-Франківського регіону Мойше Лейб Колесник, і місцеві, й приїжджі цікавляться єврейською спадщиною міста.

“З початку війни багато людей зі сходу приїжджають і дивуються нашій історії, – розповідає Мойше Лейб Колесник. – У Львові офіційно мешкали десь 150 тисяч євреїв, але хасидських дворів було лише три. А Станиславів мав після Першої світової війни аж сім”.

Як каже рабин, завдяки проекту в синагозі вдалося провести необхідний ремонт та встановити підсвітку, як на інших пам’ятках міста. Втім, поки її вмикали лише раз, під час фестивалю, бо зараз треба економити електроенергію.

Колись у Станиславові було 56 синагог – великих і малих. Зараз залишилася одна – Темпель, раніше храм течії реформістів. Вона не була найважливішою – головна синагога стояла на площі, де зараз пам’ятник Руській трійці.

“На тому пляцу було аж п’ять синагог. Серед них центральна, яку перенесли туди від Палацу Потоцьких, – розповідає Мойше Лейб Колесник. – Під час Другої світової війни знищили близько 30 синагог. Решта занепадали під час радянської влади, а з початку дев’яностих доламали ще з 10. Зараз залишилось десь з десяток будівель, які колись були синагогами, але діюча – лише одна.

Нині в Івано-Франківську мешкає десь 150-170 євреїв, якщо рахувати родовід по мамі, як заведено. Якщо й по татові – удвічі більше. Більшість тих, хто пережив війну й радянську владу, виїхали після розпаду СРСР”.

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,912ПідписникиПідписники
21,600ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд