11 C
Ivano-Frankivsk
Вівторок, 16 Квітня, 2024

Реклама

spot_img

На Прикарпатті прокладуть туристичний шлях до бункера Грома – останньої криївки УПА

20:06, 05.04, 2023

Гірський рятувальний центр анонсував облаштування туристичного маршруту до бункера полковника Грома, останньої на Прикарпатті і в Україні криївки УПА.

21-23 квітня спільно із Надвірнянським туристично-інформаційним центром та Природним заповідником “Горгани” будемо облаштовувати туристичний маршрут до бункера полковника Грома, повідомили гірські рятувальники.

Програму та організаційні деталі повідомлять зареєстрованим учасникам. Кількість місць обмежена.

Подія відбудеться 10 квітня. Зареєструватися можна тут

Допоки пам’ять жива – бункер Грома не впав

Останній бункер УПА – в надвірнянських Горганах, на схилі гори Березовачка. Під самою вершиною – на висоті 1350 метрів. Ляда – в бік присілку Максимець села Зелена. Внизу Бистриця. Брили, порослі мохами, ховають віконце схрону недалеко від стежки. У 1954-му тут прийняв бій і смерть легендарний полковник Грім – голова СБ Карпатського краю та керівник збройного руху опору Карпатського регіону Микола Твердохліб загинув разом зі своєю дружиною Оксаною.

На Прикарпатті прокладуть туристичний шлях до бункера Грома - останньої криївки УПА 1
Пам’ятна таблиця біля входу до бункера Грома

Найкоротша стежка до бункера Грома – з лісництва природного заповідника «Горгани» у Зеленій, поруч із присілком Рівня. Територія заповідника має найвищий охоронний статус, і походи нею не вітаються – можна заробити штраф. Рекомендують виходити на Березовачку (1390 м) з боку Черника. Звідти дорога легша, але вдвічі довша – цілих сім кілометрів набору висоти. 

Працівники заповідника на початку 2000-х розчистили і відновили криївку.

До кінця 1980-х не можна було згадувати ані про УПА, ані про схорони і криївки в околицях Зеленої. Але люди постійно ходили повз зруйнований бункер – тут пролягала стежка, якою на полонину щороку виводили худобу. Нікому не треба було нагадувати про те, що тут сталося. 

Місце довкола бункера впорядкували лісники заповідника і сусіднього лісгоспу. А матеріали для монумента і чавунну таблицю сюди винесли хлопці з Івано-Франківського фізико-технічного ліцею-інтернату. Поруч із пам’ятником – стенди, які розповідають про Грома.

Офіційно бункер Грома реставрували як історичну пам’ятку завдяки проєкту від місцевої громади. Його фінансово підтримали районна і обласна ради. Впродовж майже двох місяців на Березовачці працювали добровольці із села та лісники.

Люди на цьому не зупинилися. Ще десять років тому вони хотіли зробити туристичний маршрут, щоби з’єднати в ньому всі відомі місця партизанки в околицях села Зелена.

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,912ПідписникиПідписники
21,600ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд