Минуло майже 82 роки з того часу, як 20 грудня 1941 року у Станіславові офіційно було оголошено про створення єврейського кварталу – гетто. Проте більшість містян дуже мало знає про цю сторінку історії Івано-Франківська.
Версії розпочинають серію матеріалів про гетто в Івано-Франківську та історію галицьких євреїв.
Про Голокост на Прикарпатті в часі нацистської окупації 1941-1944 років спілкуємось з історикинею-джерелознавицею Любов’ю Соловкою.
Нацистський окупаційний режим Третього райху, впроваджуючи політику геноциду щодо євреїв, примусово створював у населених пунктах гетто (особливо поблизу залізничних станцій), із метою концентрації євреїв для підготовки подальших акцій знищення на місцях чи депортацій.
Історично «головний єврейський світ розтягувався між вулицями Галицькою і Бистрицею Солотвинською. Його називали не тільки Бельведером…», – писав Тадеуш Ольшанський, зауважуючи, що до 1939 р. цей район був місцем компактного проживання єврейського населення міста.
Для гетто окупаційна влада відвела невелику, затиснуту територію в північно-західному районі міста під назвою «Бельведер». Так вулиця Бельведерська стала основною артерією гетто. Кордони гетто: вул. Галицька, р.Бистриця, єврейський цвинтар.
«Від Галицького мосту через вулиці Шкільну, Петра Скарги, Коллонтая до Казімежовської збудували двометрову огорожу і забили дошками вікна кам’яниць на першому і другому поверхах. Тудою пролягав кордон, що відділяв гетто від міста. На півночі гетто закривала Бистриця Солотвинська, яку щільно на другому березі охороняла німецька жандармерія з псами. Гетто займало невелику частину, десь одну шосту Станиславова. Впродовж кількох днів з неї виселили поляків і українців, натомість туди набили євреїв. Значно більше, ніж могло там поміститися», – йдеться в книзі Тадеуша Ольшанського.
Якщо накласти мапу Станіславівського гетто на сучасну карту Івано-Франківська, то межі єврейського кварталу пролягатимуть вулицями Короля Данила, Кармелюка, Набережна Бистриці Солотвинської, Галицька від моста на Пасічну, Любомира Гузара, Пилипа Орлика, Мазепи, Короля Данила.