У 2022 році в Івано-Франківській області з місцевих бюджетів на культуру витратили понад 500 мільйонів гривень, а це – трохи більше 3% зі всіх видатків. Найбільшу частку спрямовували на заробітні плати.
Читайте також: “На зупинках – “треш”: що думають франківці про зупинений комунальний транспорт під час тривоги
Про це пише «Галка» з форуму «Культура і відновлення: регіональний вимір» в Івано-Франківську.
На початку заходу з вітальним словом до всіх присутніх звернулася народна депутатка України та політикиня Оксана Савчук.
«Культура сьогодні – це широке поняття. Це і соціальні мережі, і народне мистецтво, і театр, і фільми та казки, і взаємодія з засобами масової інформації… Сьогодні про це все ми будемо говорити».
Координаторка проєкту «Відновлюємо Україну разом» Наталія Форсюк розповіла, що проєкт аналізу ситуації в культурі реалізується мережею захисту національних інтересів “АНТС” за фінансової підтримки Європейського Союзу.
«Сьогодні на форумі наші латвійські колеги поділяться досвідом реалізації проєкту Latvian School Bag. Це успішний приклад міжсекторальної співпраці культурної та освітньої сфер в Латвії. Це особливо актуально для важкодоступних регіонів, де важко потрапити у театр чи ще кудись. І цей досвід буде корисним для Франківщини, адже це регіон, де є віддалені міста та селища. І люди там теж мають мати доступ до культури», – сказала Форсюк.
Експерт проєкту “Відновлюємо Україну Разом”, доктор економічних наук, експерт KSE Institute Тарас Маршалок розповів, що вони аналізували, як фінансувалася культура в 2022 році по всій Україні.
«Що стосується культури і фінансування з місцевих бюджетів, то воно складає 3% від всіх видатків. І цього недостатньо. Найбільше грошей йде на зарплати – це близько восьми мільярдів гривень в межах України. Наприклад, на оплату праці працівників бібліотек чи театрів. Поруч з цим у сфері культури зарплати не є великими, адже з тих 3% ми не можемо достатньо заплатити», – говорить Маршалок.
Фінансування культури на Прикарпатті залишилося на тому ж рівні, як було заплановано до великої війни. У 2022 році на культуру витратили 535 млн 129 тис. гривень з місцевих бюджетів, це – 3,21%.
«Моя особиста думка, як фінансиста, культура – це зброя. Якщо воїн немає достатньо зброї, то він немає як бити ворога. Зараз треба змінити підходи до фінансування культури, як з державного бюджету, так і з місцевих», – додає Маршалок.
У 2021 році Івано-Франківська область була на шостому місці по фінансуванню культури з місцевих бюджетів, а за 2022 рік опустилася на 17 місце.
«На Прикарпатті на культуру витрачають 1,25 долара в місяць з бюджету на одну людину», – додає Маршалок.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків поділився думкою, що можливо культурних заходів варто проводити менше, але робити їх більш якісними.
«Як не дивно, але у нас немає великої події, повʼязаної з Іваном Франком. Хоча наше місто має таку символічну назву. Ми якось шукали виставу за Іваном Франком, то тільки київський театр зміг її нам привезти. Тобто цей автор дуже недооцінений», – сказав Марцінків.
За його словами, більшість заходів у громаді мають бути спрямовані на підтримку українських захисників.
Директорка департаменту культури Івано-Франківської міської ради Надія Загурська розповіла, що загальний фонд фінансування культури у громаді складає 140 млн 573 тис. грн, з них на зарплати витрачають 110 млн 260 тис. грн. Середня заробітна плата працівника культури – 10 500 гривень.
Співзасновниця Асортиментної кімнати, ГО «Інша Освіта» Альона Каравай наголосила, що державна культура може співпрацювати з незалежним (недержавним) сектору культури. Завдяки цьому отримувати додаткове фінансування.