Сьогодні, 30 жовтня у річницю смерті Степана Ленкавського в Івано-Франківську відбувся захід “У пам’ять Творця Декалогу”.
Під час заходу нагородили переможців І Всеукраїнського конкурсу наукових робіт імені Степана Ленкавського “Сучасний український націоналізм”, а також голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич презентував збірник “Націоналізмознавство”, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
За словами редактора книжки Олександра Сича, цьогоріч ГО “Інститут Наукових Студій Націоналізму” вперше провів І Всеукраїнський конкурс наукових робіт імені Степана Ленкавського з проблематики націоналізму.
“Ми робимо це, бо робіт у цій галузі дуже мало. Раніше вони не толерувалися владою, а після 24 лютого націоналізм хоч і став дуже популярним, але дослідження з історії українського націоналізму досі на низькому рівні, що вже говорити про галузь сучасного аналізу політологічного чи філософського. Тому ми коли цей конкурс ініціювали, хотіли стимулювати дослідження. Роботи переможців опублікували у збірнику, який сьогодні презентуємо. Термін “націоналізмознавство” є моїм науковим новотвором. Раніше його не було в українській науці, але я вважаю доцільним його ввести, адже аналогічно до інших галузей знань, наприклад “українознавства”, він являє собою сукупність та процес вироблення знань, спрямованих на дослідження феномену націоналізму. Три статті-переможниці увійшли у цей збірник. Окрім того, редакційна колегія проаналізувала, що за ці два роки публікували в науковій періодиці України, відібрали найкраще і разом уклали цей збірник. Він буде корисним для тих, хто цікавиться українським націоналізмом, для дослідників та студентів-політологів”,- каже Олександр Сич.
Переможці отримали сертифікати, грошові премії, а також їхні роботи опублікували у збірнику.
Перше місце редакційна колегія присудила кандидату історичних наук Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Валерію Островському за статтю “Візії голодомору в документах і матеріалах Українського національного фронту”. Друге місце отримав кандидат філософських наук Харківського НУ ім. В. Каразіна Ілля Ільїн за статтю “Тексти Степана Бандери через призму сучасної світової філософської думки про націоналізм: корпусний підхід”. Почесне третє місце здобула аспірантка факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка Дарина Сех за статтю “Концепція “Тримор’я” та національні інтереси України”.
Науковець Валерій Островський зізнається, що вирішив взяти участь у конкурсі суто з прагматичних мотивів. Адже з’явився шанс отримати гроші для допомоги ЗСУ. За його словами, премія за перше місце стане оновою для збору на DJI Mavic 3 для одного з підрозділів, які зараз на передовій.
“Я науковець і мені цікавий націоналізм з наукової точки зору. У своїй статті я дослідив Український національний фронт, який діяв в основному на Львівщині, але засновники його були з Івано-Франківщини, тому тут теж велась діяльність. Мені було цікаво, як вони трактували явище голодомору. І виявилось, що саме вони найповніше відобразили голодомор, як геноцид українського народу. Вони дуже детально визначили передумови, причини, механізми, технології, результати і наслідки. Їхні оцінки в 1960-х роках абсолютно суголосні з оцінками, які дають голодомору сучасні українські науковці та міжнародна спільнота”,- каже науковець.