-1.2 C
Ivano-Frankivsk
П’ятниця, 22 Листопада, 2024

Реклама

spot_img

На Івано-Франківщині відновив роботу музей у старовинній церкві

У Рогатині на Івано-Франківщині відновив роботу музей у церкві Зішестя Святого Духа кінця XV — початку XVI століття. Храм у 2013 році внесли до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО, а от у Державному реєстрі нерухомих пам’яток України його досі немає.

Зараз у Львівській філії Національного науково-дослідного реставраційного центру відновлюють іконостас храму Зішестя святого Духа, якому приблизно 400 років, розповіла Суспільному завідувачка філії Музею мистецтв Прикарпаття Тетяна Петрів.

За її словами, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну музей в приміщенні церкви припинив роботу. Зараз двері храму знову відчинені для відвідувачів.

“Експозиція налічує іконопис, сакральний живопис, скульптуру, стародруки, вироби з каменю і всі ці речі, які мають церковне призначення”, — каже Тетяна Петрів.

На Івано-Франківщині відновив роботу музей у старовинній церкві - фото 122928

Одними з найстаріших у церкві є три 500-літні ікони, які були частиною автентичного іконостаса храму.

“Це — храмова ікона Зішестя святого Духа на апостолів. І дві вирізані по контуру ікони предстоячі Богоматір та Марія-Магдалина, Іоанн і воїн Лонгин. Але це — лише три ікони, які збереглися у нашому храмі”, — продовжує Тетяна Петрів.

Деякі ікони з храму перебувають у фондах львівських музеїв. А образи іконостаса, датованого 1650 роком, реставрують у Львівській філії Національного науково-дослідного реставраційного центру, розповіла художниця-реставраторка Анастасія Боднар.

На Івано-Франківщині відновив роботу музей у старовинній церкві - фото 122929

Реставрувати планують і царські врата іконостаса, каже завідувачка філії Музею мистецтв Прикарпаття Тетяна Петрів. До храму Зішестя святого Духа в Рогатині відновленими повернули дияконські двері.

Дубовим стінам храму, каже краєзнавець Олег Бойкевич, пів тисячоліття. Саме тоді й була зведена церква Зішестя Святого Духа в Рогатині. Автентичними, за його словами, тут є й підлога та дзвіниця храму. А за переказами, розповідає краєзнавець, у цій церкві служив батько Насті Лісовської — дружини султана Османської імперії Сулеймана Пишного — Хюррем Султан. Ймовірно, говорить Олег Бойкевич, в дитинстві Роксолана теж тут молилася.

Богослужіння у храмі Зішестя Святого Духа проводили до 1950-х років. У 1983 році у приміщенні церкви створили музей, який цьогоріч відзначив 40-річчя.

У 2013 році споруду внесли до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО. У 2023 році надали святині тимчасовий посилений захист від цієї організації, а от у Державному реєстрі нерухомих пам’яток України, зі слів Олега Бойкевича, її нема.

“Ця знаменита пам’ятка не є в Державному реєстрі пам’яток. Це ж — абсурд, багато пам’яток нищиться”, — каже Бойкевич.

Радянську реєстрову дошку на храмі незабаром може замінити державна, якою в Україні позначають архітектурні пам’ятки. Про це у коментарі Суспільному повідомив завідувач сектору з охорони культурної спадщини Івано-Франківської обласної військової адміністрації Андрій Давидюк.

Церква Зішестя святого Духа у Рогатині

“Церква Зішестя святого Духа буде мати номер № 090043. Цей номер скоріш за все буде присвоєний. Є вже урядове рішення, яке в мене на столі стоїть. Воно завізоване. Таке рішення ухвалюється постановою Кабміну”, — говорить Давидюк.

За його словами, окрім рогатинської святині, внести до Державного реєстру нерухомих пам’яток України та присвоїти охоронні номери в області планують ще 76 історичним об’єктам.

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,912ПідписникиПідписники
22,100ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд