-0.1 C
Ivano-Frankivsk
П’ятниця, 22 Листопада, 2024

Реклама

spot_img

Фермери з Харківщини зібрали перший врожай ексклюзивних голландських кавунів на Прикарпатті

Фермери Ігор та Інна Федосієнки переїхали на Прикарпаття із Куп’янського району Харківської області. Нині вони зібрали на полях Калуської громади, що на Івано-Франківщині, перший урожай кавунів голландського гібридного сорту, пише SEEDS.

Після початку повномасштабної війни подружжя Федосієнків спершу переїхало в Бровари, а згодом, у березні 2023 року, — на Івано-Франківщину. Нині село на Харківщині, в якому фермери вирощували овочі борщового набору й кавуни, вільне від військових рф, проте розташоване близько до лінії фронту, розповідає Інна Федосієнко. З її слів, землю для висадки культур неподалік Калуша обрали випадково.

“Ми просто повз проїжджали, побачили. Тут була гарна соя. Нам сподобалася ця земельна ділянка. Ми дізналися, чия вона, і взяли цю землю в суборенду. Вирішили тут посадити кавуни”, — розповіла Інна Федосієнко Суспільному.

За її словами, до початку повномасштабної війни сім’я Федосієнків вирощувала культури на 1 000 га землі. У Калуському районі мають 35 га, на двох — висадили кавуни голландського гібридного сорту.

“Цей кавун є тільки в нас, в Україні. Тобто це — ексклюзив. Все насіння минулого року наше підприємство викупило. Тому що, не знаю, з якихось причин голландська фірма більше цей сорт в Україну не постачає”, — продовжує Інна Федосієнко.

Для Івано-Франківщини фермери обрали ранньостиглий сорт, адже тут, зі слів Інни Федосієнко, — вологий і холодний клімат. Крім того, ділянку з кавунами спеціально обсадили смугами кукурудзи, щоб захистити баштани від сильних вітрів.

“У Харківській області все-таки клімат трохи спекотніший. У нас ти просто насінину кинув у землю, пригорнув, і вона росте. Ти його тільки поливаєш і все. Тут ми нарізали гребінь, поклали чорну плівку, щоб трошки підігріти ґрунт, бо ніхто ж не знав, яким буде літо: чи спекотним, чи ні. І таким чином ми зробили йому більш комфортні умови, і врятували його від замокання”, — розповідає Інна Федосієнко.

Достигає кавун декілька місяців. Кавуни подружжя Федосієнків розвозить на ринки й у крамниці, також пригощає баштанними місцевих.

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,912ПідписникиПідписники
22,100ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд