За результатами розрахункових передбачень науковців, що ґрунтується на глобальних показниках зміни клімату, паводки на території Прикарпаття мають шанс повторюватися з певною циклічністю та ще з більшою руйнівною силою.
Про це розповіла голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук у програмі “Про головне в деталях”, передає Фіртка.
“Розуміємо, що до цього потрібно готуватися. Одне із найважливіших завдань – це спланувати та провести комплекс запобіжних заходів, щодо укріплення берегів, дамб, гідротехнічних споруд. Це все потребує досить великих коштів.
В час війни цей кошторис суттєвий, бо наразі важливо максимально підтримувати ЗСУ.
Коли в мене відбуваються особисті зустрічі громадян, то є такі звернення, що коли починається раптовий дощ, то люди вже не сплять, бо не знають, що буде вночі й на ранок. Люди живуть у стресі”, – підкреслила Світлана Онищук.
Зі слів очільниці ОВА, з обласного бюджету виділили 23,9 мільйона гривень для того, щоб зробити берегоукріплення саме в тих критичних точках, де найчастіше відбуваються паводки, де є велика вода, де близько розташовані домогосподарства і будинки.
“Це не є велика сума грошей для берегоукріплень, для подолання наслідків стихії. Але це все ж таки кошти, які цього року використають.
Тому ми з обласного бюджету максимально, що можемо, те спрямовуємо. Це питання і розробки проєктно-кошторисної документації, яка не так швидко робиться і вже територіальні громади вкладають кошти”, – каже Онищук.
Як зазначила посадовиця, відповідно вже 6 мільйонів гривень направили з резервного фонду саме тим територіальним громадам, які мали найбільший паводок і зазнали руйнівної сили від стихії.
“Саме з такими питаннями ми зверталися, щоб на державному рівні нам допомогли справитися з наслідками стихії, яка вирувала на території Прикарпаття. Також, щоб ми могли здійснити берегоукріплення, ті комплекси заходів, які у майбутньому гарантуватимуть безпечне життя людей,” – розповіла Онищук.
У 2023 році з обласного бюджету виділили 23,9 мільйона гривень, також у 2021 році прийняли та затвердили на сесії обласної ради “Цільову протипаводкову програму до 2025 року”. Орієнтовний обсяг фінансування програми становить 1 мільярд 657 мільйонів гривень.
“Коштом державного бюджету ми можемо здійснити ці роботи на 1 мільярд 68 мільйонів гривень, з обласного бюджету 350,9 мільйона гривень, з місцевого бюджету 220,3 мільйона гривень та передбачено залучення коштів інвесторів на 18 мільйонів гривень. Тобто загалом це є досить великі кошти для області, великі кошти для держави.
В час війни, звичайно, що вони більше потрібні на фронті, але ті зусилля, які ми можемо тут зробити відповідно ми те робимо, щоб максимально захистити людей, які постійно страждають від стихій. Ми бачимо, що на Прикарпатті регулярно, як і передбачають науковці, ці повені повторюються”, – підкреслила Онищук.