Отохірургиня Олександра Гусакова минулого року приїхала з Запоріжжя до Івано-Франківська. Майже рік лікарка поєднує викладацьку діяльність з роботою в обласних лікарнях Запоріжжя та Франківська, рятуючи слух цивільним та військовим.
Олександра Гусакова почала робити в ОКЛ унікальні мікрохірургічні операції на вусі, яких тут ніколи не робили, розповіли на сайті лікарні.
Йдеться про таке захворювання як отосклероз, яке трапляється частіше у жінок і проявляється у повільному поступовому зниженні слуху впродовж багатьох років. Навіть фахівці іноді помилково кажуть хворому з отосклерозом, що нічого не допоможе, і рекомендують слуховий апарат. Але отохірургиня Гусакова думає інакше:
«Це захворювання дійсно не лікується консервативно, але дуже ефективно оперується. Це така ювелірна операція. Вона потребує мікроскопічного обладнання. Сама кісточка, на якій ми працюємо, має приблизно 2-3 міліметри».
За її словами, суть захворювання в тому, що одна з трьох кісточок перестає рухатись, тому що оточена розростаннями. Цю кісточку видаляють, встановлюють протез, і людина починає чути. У 95% відсотках операція результативна, і майже завжди є відновлення слуху.
Лікарка каже, що «отохірургія – це найскладніша хірургія, тому й отохірургів – мало. Тут міліметр убік – і це вже ускладнення, яке неможливо поправити».
Пані Олександра – представниця запорізької отохірургічної школи, зачинателем якої був її батько – Олександр Дмитрович Гусаков.
У 1986 році він заснував Центр мікрохірургії вуха на базі відділення Запорізької обласної лікарні та розробив багато хірургічних методик. Він також сконструював набір хірургічних інструментів, які свого часу були виготовлені на замовлення на одному із заводів Запоріжжя.
«Для мене більшого фахівця, ніж він, немає, – каже його донька та учениця. – А цей набір досі існує і стоїть у мене, як пам’ятка».
У батька було багато учнів. Один з них – Володимир Березнюк, відомий отохірург з Дніпра, з яким вони багато зробили разом.
На сході України таких центрів було п’ять – у Запоріжжі, Дніпрі, Києві, Донецьку і Харкові. Суть їхньої роботи полягала в тому, що «треба своєчасно оперувати людину, а не коли вухо вже, грубо кажучи, згнило».
Там, де бути такі центри, була розвинена мікрохірургія на вухах. Але чомусь до західних регіонів ця практика не дійшла, відзначає Олександра Гусакова. Тут є багато людей із запущеними отитами, які, на її думку, треба було оперувати ще років десять тому.