24.9 C
Ivano-Frankivsk
Четвер, 21 Вересня, 2023

Реклама

spot_img

Представники громад з трьох областей навчилися енергоменеджменту на Прикарпатті (ФОТО)

Системний розвиток енергоефективності неможливий без спеціально створеної управлінської системи енергетичного менеджменту. Її впровадження дасть органам місцевого самоврядування найбільший ефект у підготовці до викликів забезпечення енергетичної безпеки, створенні умов для стабільної роботи й сталого розвитку.

Читайте також: Зберігайте спокій! У Долині тестують нову систему оповіщення

Як показує світова практика, завдяки енергоменеджменту можна скоротити енергоспоживання на 5-15% без масштабних інвестицій, пише “Галка” з посиланням на Версії.

Конференція “Співробітництво задля енергетичної безпеки громад”, яка відбулася в Долині 06-08 вересня, присвячена завершенню проєкту «Співпраця задля впровадження систем енергетичного менеджменту в територіальних громадах Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей», який реалізовує МАОМС «Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття» в рамках співпраці між українськими громадами та данським муніципалітетом Гульборгсунном за підтримки Програми U-LEAD з Європою.

«Програма U-LEAD продовжує підтримувати розвиток спроможності територіальних громад. Питання енергетичної безпеки на місцевому рівні надзвичайно важливі в наш час. Упродовж шести місяців 9 громад з трьох областей отримували підтримку в розробці та впровадженні систем енергетичного менеджменту, які дозволять їм ефективно управляти та моніторити споживання енергії. Цей проєкт демонструє, що тісний діалог, обмін досвідом та синергія зусиль громад, тренерів та експертів з енергоефективності дає найкращі результати», – привітав учасників конференції Микола Сюсько, заступник керівника відділу регіональної діяльності Програми «U-LEAD з Європою».

Микола Сюсько додав, що за підтримки U-LEAD цьогоріч було реалізовано чимало енергоефективних ініціатив.
«Війна загострила розуміння того, наскільки важлива енергетична безпека у всіх громадах. Напевно нема в Україні громади, яка не стикнулася з проблемами відключень. Якщо говорити загалом про енергетичну безпеку громад, то ми працюємо в цьому напрямку досить активно. І даний проєкт є лише однією зі складових нашої роботи в цій сфері. Нещодавно ми впровадили три пілотні проєкти з енергоефективності. В Закарпатській області ми запустили гібридну сонячну електростанцію на даху Дубівської селищної ради. В Херсонській області нам вдалося реалізувати проєкт щодо використання соломи, як паливних брикетів в комунальних закладах. А в Хмельницькій області почали вирощування енергетичної верби. Це цікаві модельні практики з енергетичної безпеки, які можна впроваджувати і в інших громадах», – розповів Микола Сюсько.

Енергоефективність – це основа для зеленого відновлення України.
«Я пишаюсь, що в нас є такі відповідальні громади, які розуміють наскільки це важливо. Коли ми говоримо про енергоефективність, ми говоримо не просто про технічні рішення, а про вагому складову нашого відновлення та сталого майбутнього. Ця конференція є індикатором для виконання плану заходів відповідно до Угоди між Україною та ЄС», – відмітила Ганна Замазєєва, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України та анонсувала створення при Держенергоефективності управління по роботі з органами місцевого самоврядування, яке допомагатиме втілювати місцеві програми з енергоефективності.

Задля підвищення енергоефективності, зниження витрат на енергоспоживання в муніципальному секторі та ефективнішого використання альтернативних джерел енергії в Городенківській, Галицькій та Долинській громадах Івано-Франківської області, Глибоцькій, Новоселицькій та Хотинській громадах Чернівецької області, Горінчівській, Свалявській та Ясінянській громадах Закарпатської області запровадили систему енергетичного менеджменту. За шість місяців реалізації проєкту представники громад-учасниць пройшли навчання, успішно склади тестування та стали сертифікованими енергоменеджерами. Тепер їх основні завдання – розробка місцевих програм енергоефективності, інвентаризація викидів CO2 і впровадження заходів щодо їх скорочення, а також моделювання енергетичних балансів територій, виходячи з нових реалій.

«Прогресивна громада — це в першу чергу енергоефективна громада. І першими кроками для підвищення рівня енергоефективності є енергоменеджмент та енергомоніторинг. Завдяки проєкту в дев’яти громадах сьогодні успішно впроваджують систему енергоменеджменту. Вона дозволить досягти більшої ефективності використання енергії та зменшити споживання, що своєю чергою сприятиме зниженню навантаження на бюджет громади. Ми дуже задоволені результатами реалізації проєкту. 24 енергоменеджери пройшли навчання, отримали сертифікати й вже успішно працюють у своїх громадах. Завдяки таким проєктам, таким підходам і такій співпраці ми маємо чудовий результат», – відмічає керівниця проєкту Тетяна Данилів.

Територіальні громади під час підготовки до осінньо-зимового періоду ставлять перед собою цілі у напрямку зменшення витрат тепла в комунальних закладах при мінімальних затратах, забезпечення будівель альтернативними джерелами енергії під час аварійних відключень, а також допомоги населенню в підготовці до зими та розробити план пошуку майбутніх ресурсів опалення.

«Енергетична безпека громади починається з розуміння того, як ми будемо жити в перспективі глобального дефіциту енергоносіїв. Це не тільки те, що ми будемо робити, коли будуть відключення світла чи газу. Це передусім розуміння енергетичного переходу, де громади моделюють своє споживання і можливості місцевого виробництва енергії. Такі громади більш автономні і, як наслідок, менш залежні від зовнішніх обставин. Поодинокі рішення є, на жаль, малоефективні. Ми в «Асоціації ОТГ Прикарпаття» прагнемо до системних змін в цій сфері муніципального управління. Тому зараз ми готуємо за однією програмою фахівців для роботи в органах місцевого самоврядування, робимо інвентаризацію найбільш енергозатратних об’єктів, готуємо програми з енергоефективності, за якими підуть інвестиції. І це все робиться командно з мережею громад поки що з трьох областей західного регіону», – відмічає Ігор Мельничук, виконавчий директор МАОМС «Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття».

Під час дискусійної панелі «Взаємодія регіонів та громад у забезпеченні енергетичної безпеки» експерти закцентували на державних інструментах та можливостях залучення інвестицій у розвиток енергоефективності громад, сучасних тенденціях та місцевих інструментах сталого енергетичного розвитку муніципалітетів.

«Сьогодні, коли війна сколихнула весь світ, вона водночас показала певні пріоритети розвитку України. І одним із них є сфера енергоефективності. Енергоефективність починається не тільки із впровадження енергоефективних систем і відповідно економного енергоспоживання, але в першу чергу вона розпочинається зі знань. Зараз надзвичайно важливий енергетичний потенціал громад, тому потрібно, щоб кожна громада розробила карту свого енергетичного потенціалу. До прикладу, Долинщина – це вже комплексний енергетичний хаб. Тут присутні різні види енергетичного ресурсу – починаючи від торфу, біогазу, сонячної і вітрової енергетики і до значного потенціалу нафти та газу, які є відновлювальними джерелами енергії. Головне навчитись правильно їх використовуючи, уникаючи ризиків для екології», – закликав Ігор Чудик, ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

В Долині, яка однією з перших в Україні почала пропагувати тему енергоефективності, залучаючи міжнародні інвестиції, вже зараз в 30% бюджетних установ є альтернативні джерела опалення, проведена термомодернізація трьох десятків багатоквартирних будинків, в трьох дитсадках встановлені сонячні колектори. В планах реалізувати проєкт зі встановлення станції акумуляції електроенергії та сонячної станції для потреб водоканалу, освіти та медицини.
«Ми працюємо над створення сотової енергомережі розподіленої генерації. Ми хочемо впровадити в громаді таку систему, щоб ми могли працювати в режимі енергоострова – від декількох годин до декількох днів. Це цілком реально: концептуальна модель вже пропрацьована, зараз працюємо над бізнес-моделлю», – розповідає про досвід та плани міський голова Долинської громади Іван Дирів.

Під час конференції громади-учасниці проєкту отримали валізи енергоменеджерів, які дозволять сертифікованим спеціалістам їхніх муніципалітетів здійснювати якісний енергомоніторинг для ефективного управління енергією та оптимізації витрат на енергоресурси.

Проєкт «Співпраця задля впровадження систем енергоменеджменту в територіальних громадах Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей» реалізовується МАОМС «Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття» в рамках співпраці між українськими громадами та данським муніципалітетом Гульборгсунном за підтримки Програми U-LEAD з Європою. Проєкт є частиною ініціативи «Мости довіри».

Подібні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть своє ім'я

Ми в соцмережах

0ПідписникиLike
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
0ПідписникиПідписники
3,868ПідписникиПідписники
21,200ПідписникиПідписники
- Партнерська реклама -spot_img

Таблоїд